When you’re looking for the best deals on beef, there are a few very simple tips to keep in mind. The Iowa Beef Industry Council shares some easy ways to save.

First, consider the price per serving and the value of nutrients. One pound of beef is about $5, which works out to be about $1.25 per serving for a family of four. Each serving provides great taste and is a natural source of ten essential nutrients needed by your body each day.

Next, look for family-size packs and bundles which are offered for a lower price per pound. For example, you can buy a larger package of Ground Beef, portion it out for tonight’s meal and freeze the rest.

You can DIY and play butcher at home to save money as well. For instance, you can pay a little more for the convenience of pre-formed burgers or you can buy your own package of Ground Beef and make your own patties to save a few dollars.  You can also buy one Top Sirloin Steak and cut it into items for multiple meals like stir-fry, kabobs and steak. Consider buying larger cuts of beef (such as a loin or a rib eye primal) and cutting them on your own which will save you at least $1 to $2 per pound.

Hunt for bargains in your grocery’s weekly ad or check out the store’s website or social media pages, and then stock your freezer.

Most importantly, ask for help – Your neighborhood butcher will recommend the most appropriate cuts and how to get the most for your money. You can also use the Interactive Butcher Counter found at BeefItsWhatsForDinner.com to help you select the best cut.